Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

AKTUALNOŚCI:

Rok 2017 rokiem rzeki Wisły, Josepha Conrada–Korzeniowskiego, Józefa Piłsudskiego, Adama Chmielowskiego, Honorata Koźmińskiego oraz Tadeusza Kościuszki.

Utworzono dnia 13.02.2017

Sejm poparł uchwały ustanawiające rok 2017 rokiem rzeki Wisły, Josepha Conrada–Korzeniowskiego, Józefa Piłsudskiego, Adama Chmielowskiego, Honorata Koźmińskiego oraz Tadeusza Kościuszki.

  • Rok Rzeki Wisły ma uczcić 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Jak zapisano w uchwale "Sejm RP oddaje hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę państwa polskiego".

                          ​​

                                Joseph Conrad

                   

                                Józef Piłsudski

                      

                                 Adam Chmielowski

                      

                                 Honorat Koźmiński

                     

                               Tadeusz Kościuszko

czytaj dalej na temat: Rok 2017 rokiem rzeki Wisły, Josepha Conrada–Korzeniowskiego, Józefa Piłsudskiego, Adama Chmielowskiego, Honorata Koźmińskiego oraz Tadeusza Kościuszki.

W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM

Utworzono dnia 27.02.2017


1 marca 2017 r.,  po raz siódmy, obchodzimy
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
Święto poświęcone jest żołnierzom antykomunistycznego podziemia.
Zostało ono ustanowione 3 lutego 2011 roku.

 

czytaj dalej na temat: W HOŁDZIE ŻOŁNIERZOM WYKLĘTYM

HALOWY MISTRZ EUROPY Z CHOJNA

Utworzono dnia 10.03.2017

Pomyślałem sobie: "Nie ma mowy, by mnie wyprzedził" - Przemysław Waściński

HALOWY MISTRZ EUROPY Z CHOJNA

Mieszkaniec Chojna Przemysław Waściński Mistrzem Europy w sztafecie 4x 400 m Halowych Mistrzostw Europy w BelgradzieWraz z kolegami z sztafety: Kacprem Kozłowskim, Łukaszem Krawczukiem oraz Rafałem Omelko wywalczyli w finale złoty medal, pokonując między innymi reprezentacje Belgii i Czech.
 

Przemysław Waściński - urodzony 29 marca 1995r.  za kilka dni skończy 22 lata, a już jest Mistrzem Europy. Wychowanek klubu MUKS Kadet Rawicz. Wcześniejsze jego osiągnięcia to zdobycie złotego medalu Mistrzostw Polski w kategorii juniorów i młodzieżowców. Wielki szacunek i dumę mieszkańców całej gminy zdobył biegnąc na trzeciej zmianie polskiej sztafety 4 × 400 metrów, która zdobyła złoty medal Halowych Mistrzostw Europy z wynikiem 3:06,99.

          

Zdjęcia dzięki uprzejmości Pani Honoraty Dmyterko

 

 

czytaj dalej na temat: HALOWY MISTRZ EUROPY Z CHOJNA

SPARTAKIADA MIESZKAŃCÓW WSI

Utworzono dnia 28.03.2017

SPARTAKIADA MIESZKAŃCÓW WSI

Dnia 26 marca 2017 roku w Centrum Kultury Chazackiej w Chojnie odbyła się SPARTAKIADA MIESZKAŃCÓW WSI. Organizatorami, jak co roku, byli: Rada Gminna Ludowego Związku Sportowego, Koło Liga Obrony Kraju oraz Ośrodek Kultury i Rekreacji w Pakosławiu. Uczestnicy mogli zmierzyć się w następujących konkurencjach: warcaby, rzut lotką, tenis stołowy, podnoszenie ciężarka oraz strzelanie z wiatrówki. W Spartakiadzie Mieszkańców Wsi udział wzięło 158 uczestników. Na koniec zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody.

Karolina Sierpowska

 

 

 

 

czytaj dalej na temat: SPARTAKIADA MIESZKAŃCÓW WSI

Gdziekolwiek jesteś. Kiedykolwiek chcesz. Kultura jest z Tobą.

Utworzono dnia 03.02.2017

Gdziekolwiek jesteś. Kiedykolwiek chcesz. Kultura jest z Tobą.

KULTURA NA WIDOKU

Kultura Na Widoku to multimedialny projekt, który daje dostęp do bogactwa zasobów legalnych źródeł kultury w Internecie, dosłownie i w przenośni wychodząc naprzeciw współczesnemu odbiorcy. Tegoroczna, trzecia edycja projektu dostępna jest w całym kraju także za pośrednictwem plakatów, które zawisły na terenie ponad dwóch tysięcy gmin w bibliotekach, ośrodkach kultury, szkołach i instytucjach lokalnej władzy samorządowej. Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polski Instytut Sztuki Filmowej, a współorganizatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Do bogatej propozycji plakatów Kultury na Widoku, dołączony jest również plakat Narodowego Centrum Kultury, dający dostęp do ciekawych e-booków wydanych przez NCK. Wszystkie e-booki są bezpłatne. Kody QR i linki na plakacie NCK, prowadzące do tych zasobów są aktywne bezterminowo.

Więcej informacji na stronie internetowej http://www.kulturanawidoku.pl/

                                                                                   Agnieszka Jeziorska

czytaj dalej na temat: Gdziekolwiek jesteś. Kiedykolwiek chcesz. Kultura jest z Tobą.

WESOŁE I KOLOROWE FERIE ZIMOWE

Utworzono dnia 13.02.2017

WESOŁE I KOLOROWE FERIE ZIMOWE

Na czas ferii zimowych  Ośrodek Kultury i Rekreacji , Gminna Biblioteka Publiczna w Pakosławiu oraz Filia Biblioteczna w Chojnie  przygotowały  szereg atrakcji dla dzieci. 
Podczas tegorocznych ferii zimowych zajęcia odbywały się trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki, w godzinach od 10:00 do 12:00. Wyjątkiem były  warsztaty plecionkarskie, które trwały nieco dłużej. Jak co roku dzieci mogły uczestniczyć w zajęciach literackich, plastycznych, edukacyjnych  i ruchowych. Ferie rozpoczęliśmy spotkaniem z lekarzem weterynarii - Panią Elżbietę Adrzejewską, która przybyła do dzieci wraz ze swoim psem. Pani doktor w bardzo ciekawy sposób opowiadała dzieciom o zawodzie, który wykonuje, jakie zwierzęta leczy oraz tłumaczyła dzieciom jak należy postępować, gdy spotkamy chore zwierzątko. Ciekawym doświadczeniem dla uczestników spotkania był zaprezentowany sprzęt medyczny pomocny w leczeniu czworonogów.

 

 

 

czytaj dalej na temat: WESOŁE I KOLOROWE FERIE ZIMOWE

KONCERT NOWOROCZNY W GMINIE PAKOSŁAW

Utworzono dnia 09.01.2017

KONCERT  NOWOROCZNY   W  GMINIE  PAKOSŁAW  

Okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku to okres obfitujący w koncerty, podsumowania i plany na kolejny rok. Dlatego 6 stycznia, jak co roku od kilku lat, wyróżniamy ludzi aktywnych, przedsiębiorczych  i zaangażowanych w rozwój i promocję Gminy Pakosław. Bardzo dobrze obrazują ten czas słowa piosenki Czerwonych Gitar :

„Tyle darów rok nam przyniósł:
Pszczołom łąki kwiatów pełne,
Ludziom dał łany zbóż,
Zbożom dał pełen kłos.(…)

To był rok, dobry rok.
Z żalem dziś żegnamy go.
Miejsce da nowym dniom
Stary rok, dobry rok. (…)

Mija dla nas dniem szczęśliwym,
W którym znów jesteśmy razem.
Nieraz nam smutek niósł,
Nieraz nam radość niósł”.

czytaj dalej na temat: KONCERT NOWOROCZNY W GMINIE PAKOSŁAW

MIKOŁAJ W PAKOSŁAWIU

Utworzono dnia 07.12.2016

                                                                      MIKOŁAJ  W  PAKOSŁAWIU

Wszyscy zastanawiamy się jaki był Święty Mikołaj. Zofia Kossak pisała o nim tak: …Mikołaj, syn Euzebiuszowy. Młody był, brzydki i nieśmiały. Dziwaczna nieśmiałość pętała go jak dziecko niby sieć. Stronił od ludzi, których lękał się w cichym swym sercu. Bezpieczny byłby i wolny gdzieś na dalekiej pustyni, los uczynił go zaś dziedzicem wielkiego majątku, z którym nie wiedział, co począć. Noce jego były bezsenne i nużące ciężką troską. Nie chciał bogactwa, a jakby go rozdać, nie wiedział. Nieśmiałość kleiła mu wargi, gdy pragnął rozważnej porady starszyzny. (…) Zaprawdę- pomyślał- wszystko na świecie jest lżejsze i do zniesienia łatwiejsze niż niedola małych dzieci. Człek dojrzały zna przyczynę i powody swego bólu. (…)  Lecz krzywda dziecka cięższa jest niż świat… 

 

czytaj dalej na temat: MIKOŁAJ W PAKOSŁAWIU

JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA...

Utworzono dnia 14.11.2016

Jeszcze Polska nie zginęła…

OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

 
Polsko kochana dziś święto Twoje,
Dlatego właśnie ze sztandarem stoję.
W hołdzie żołnierzom, w hołdzie wolności,
W hołdzie poczucia ludzkiej godności.

„Niepodległość” K. Bayer / A. Wacławski

11 listopada to dla nas, Polaków, jedna z najważniejszych dat w kalendarzu. Wtedy to obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Właśnie 11 listopada 1918 r., po 123 latach zaborów, nasz kraj znów pojawił się na mapie Europy.

            Z okazji tegorocznych obchodów Święta Niepodległości w kościołach parafialnych  w Pakosławiu oraz w Golejewku odbyły się  uroczyste Msze święte w intencji Ojczyzny.  W Golejewku podniosły nastrój mszy wzbogacony został przez występ chóru kościelnego „Czestram” ( po mszy św. mogliśmy wysłuchać kilku pieśni patriotycznych) . W kościele w Pakosławiu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Sowach przedstawiły montaż słowno-muzyczny z okazji tego ważnego dla Polaków święta.  Po zakończonych mszach św. przedstawiciele władz gminnych, delegacje oraz uczniowie złożyli kwiaty i znicze przy pomnikach pamięci upamiętniających walczących o niepodległą Polskę.
            Nic nie jest nam dane raz na zawsze, dotyczy to także wolności .Wolność trzeba ciągle zdobywać, ciągle  o nią walczyć – mówił Święty Jan Paweł II Pomni tych słów, a także historii naszego kraju dołóżmy starań, by każdy kolejny dzień był świadectwem naszej troski o Ojczyznę bo naj­większą sztuką jest dob­rze dla Niej żyć.           

 

                                                                                                          Agnieszka Jeziorskaczytaj dalej na temat: JESZCZE POLSKA NIE ZGINĘŁA...