Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Z działalności Zespołu - czerwiec - wrzesień 2022r.

 DZIAŁALNOŚCI STOWARZYSZENIA „CO SIE TO POROBI”
I REGIONALNEGO ZESPOŁU „CHOJNIOKI” Z CHOJNA

Okres od czerwca do września 2022 roku był bardzo intensywny dla Regionalnego Zespołu „Chojnioki”, który reprezentował Gminę Pakosław na wielu imprezach i uroczystościach.

W czerwcu zespół został zaproszony na „Świętogórskie Spotkanie Seniorów” w Gostyniu, gdzie wystąpił w pięknym otoczeniu Bazyliki na Świętej Górze.

Dnia 12 czerwca 2022 r.  zespół wystąpił podczas Wiwatowiska - „Weekend z Kulturą Chazów” w Rawiczu. Tam też 2 pary z Młodych Chojnioków, wzięły udział w II Turnieju Tańców Wielkopolskich  i mimo dużej konkurencji , nasza młodzież znalazła się na podium. II miejsce zdobyli : Maja Walczak z Hubertem Maćkowiakiem, a wyróżnienie otrzymali : Zosia Łukowiak z Bartkiem Maciejakiem.

Podczas procesji z okazji Bożego Ciała oraz na zakończenie oktawy, w parafii Golejewko, reprezentacja młodzieży z zespołu, ubrana w stroje chazackie i niosła chorągwie. Mamy nadzieję, że wpisze się to na stałe do corocznej tradycji procesji Bożego Ciała.

Dnia 15 lipca 2022 r. Kapela Dudziarska w składzie : Jan Turbański – dudy wielkopolskie, Stella Majerowicz – skrzypce powiązane, Zuzanna Majerowicz – śpiew, wystąpiła na galowym koncercie podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Ślimakowe Rytmy”, który odbył się w Otrębusach w siedzibie Zespołu „Mazowsze”. Jesteśmy przekonani, że gościom koncertu oraz członkom Zespołu „Mazowsze” spodobała się wiązanka przyśpiewek chazackich, gdyż Kapela otrzymała gromkie brawa oraz wiele słów uznania od organizatorów, czyli przedstawicieli Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

W lipcu zespół zaprezentował się:

 - podczas „Biesiady” w ramach prezentacji Zespołów Ludowych Wielkopolski w Borku Wielkopolskim,

- na obchodach 50-lecia Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic,

- podczas imprezy pn. „Piknik z Produktem Polskim w Gminie Pakosław” w Pakosławiu,

- nad Zalewem w Pakosławiu, w ramach cyklu pn. „Koncerty na wodzie”, organizowanego  przez Stowarzyszenie – Klub Marynistyczny „Nauta”.

Dnia 20 lipca 2022 r., grupa młodzieży i starszych, brała udział w warsztatach tańców ludowych oraz śpiewu tradycyjnego w Taborze Wielkopolskim w Posadowie.

Archiwum Pana Piotra Baczewskiego

W sierpniu 2022 r., Zespół „Chojnioki” zaprezentował się podczas „Pikniku Rodzinnego – Wielki Dzień Pszczół” nad Zalewem w Pakosławiu, gdzie oprócz występu, na stoisku Zespołu można było zobaczyć archiwalne zdjęcia, kronikę, a także stroje, które chętne osoby mogły przymierzyć. Poprzez rozmowy z odwiedzającymi stoisko oraz możliwość założenia tradycyjnych strojów, pozyskaliśmy nową członkinię Młodych Chojnioków – Madzię Hądzlik z Pakosławia, z czego bardzo się cieszymy!

Jak co roku Zespół „Chojnioki” zapewnił tradycyjną oprawę Dożynek Wiejskich w Chojnie, podczas których zaprezentowano obrzędy dożynkowe oraz przyśpiewki wieńcowe. Dnia 15 sierpnia 2022 r. przedstawiciele Młodych Chojnioków nieśli wieniec dożynkowy wsi Chojno, podczas obchodów Dożynek Parafialnych w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Golejewku.

Dnia 10 września 2022r. zespół wystąpił podczas imprezy pn. „Wielkopolska Wieś Zaprasza - Gołaszyn 2022”, zorganizowaną przez Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Wielkopolskiego w Poznaniu.

Dnia 2 września 2022 r., na Upustkach, Stowarzyszenie „CO SIE TO POROBI” wraz z Zespołem „Chojnioki” zorganizowało spotkanie integracyjne z członkami Zespołu „Wisieloki” z Szymanowa, podczas którego odbyły się warsztaty tańców ludowych oraz potańcówka przy ognisku.

Stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie na organizację tego przedsięwzięcia ze Starostwa Powiatowego w Rawiczu. Podczas zabawy przygrywała Kapela z Chojna oraz Kapela „Wisieloków” z Michałem Umławskim na czele, a także obie kapele razem. Cieszymy się bardzo, że mieliśmy możliwość zabawy z naszymi przyjaciółmi z Chazów Centralnych.

Kamila Majerowicz