Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Projekty

Śpiewająca Polska

 

Ogólnopolski Program Rozwoju Chórów Szkolnych Śpiewająca Polska jest elementem projektu Akademia Chóralna, którego celem jest stworzenie wzorcowej platformy rozwoju chóralistyki w całym kraju. Pomysłodawcą i realizatorem Akademii Chóralnej jest Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu przy współfinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program Śpiewająca Polska wspiera rozwój chórów szkolnych przez dofinansowanie godzin lekcyjnych oraz opiekę metodyczną i merytoryczną nad chórami i kierującymi nimi pedagogami.

W ramach programu odbywają się: zajęcia lekcyjne z chóru, comiesięczne spotkania dyrygentów z koordynatorami lokalnymi, warsztaty dla osób prowadzących chóry oraz dla chórzystów, doroczne przeglądy chórów szkolnych, koncerty okolicznościowe; wydawane są śpiewniki i literatura metodyczna. W ostatnich latach w programie uczestniczyło ok. 200 zespołów rocznie, w sumie 50 000 młodych chórzystów.

Ważnymi wydarzeniami Śpiewającej Polski są organizowane corocznie koncerty finałowe programu z udziałem wybranych chórów szkolnych z całej Polski. Dotychczas były to: „Bo my lubimy śpiewanie” (2007, Hala Stulecia we Wrocławiu), „Kocham Cię, Polsko” (2008, Filharmonia Narodowa w Warszawie), koncert w ramach 44. edycji Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans (2009, Pergola przy Hali Stulecia we Wrocławiu), koncert w Sali Kongresowej w Warszawie (2010), udział chórów szkolnych w koncercie Kolęda Nova w Bazylice Mariackiej w Krakowie oraz w koncercie zespołu Orlando Consort w ramach 46. MFWC (2011), „Muzyka na Boże Narodzenie” (2012, Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku), „Wizyta św. Mikołaja” z udziałem m.in. Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego i Chóru Chłopięcego Filharmonii Wrocławskiej (2013, Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach), „A to Polska właśnie” (2014, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach).

Program jest realizowany od 2006 roku z inicjatywy Andrzeja Kosendiaka, jako kontynuacja działań pilotażowego projektu Śpiewający Wrocław. Organizatorem Śpiewającej Polski do 2015 było Narodowe Centrum Kultury, przy współpracy merytoryczno-metodycznej Filharmonii Wrocławskiej, a później Narodowego Forum Muzyki.