Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

„Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem
– staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.”

Józef Piłsudski

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W GMINIE PAKOSŁAW

 

Narodowe Święto Niepodległości, czyli dzień 11 listopada, przypomina nam o walecznych losach naszej Ojczyzny. W celu upamiętnienia powrotu Polski po 123 latach zaborów na mapy świata symbolicznie wywieszamy flagi na naszych domach, włączamy się w inicjatywy podejmowane z tej okazji, a także dziękujemy Bohaterom za wolność.  

 

W Gminie Pakosław również uczciliśmy ten dzień. W Kościele pw. Wszystkich Świętych w Golejewku w intencji Ojczyzny ks. Stanisław Czubak odprawił mszę święta z udziałem Chóru Parafialnego „CZESTRAM”. Po mszy świętej zebrani mogli wsłuchać się w piękny montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Chojnie pod kierownictwem nauczycieli: p. Moniki Rybackiej – Grześkowiak, p. Kingi Zmudy, p. Agnieszki Kowal i p. Piotra Wolskiego. Uczniowie wyrecytowali tematyczne utwory oraz zaśpiewali pieśni, które kiedyś zagrzewały społeczeństwo do walki, a dziś przypominają nam o bohaterskich czynach. Następnie wspólne odśpiewano hymn oraz delegacje: samorządowe, Szkoły Podstawowej w Chojnie złożyły znicze i wiązanki pod pomnikiem.

Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny została również odprawiona przez ks. Piotra Derdę w Kościele pw. św. Walentego i Macierzyństwa Bożego Maryi Dziewicy w Pakosławiu. Delegacje: samorządowe, Szkoły Podstawowej w Pakosławiu oraz OSP Gminy Pakosław złożyły kwiaty pod pomnikiem, a także odśpiewano hymn.

Biorąc udział w tych inicjatywach podkreślamy, jak ważna jest dla nas historia Ojczyzny. Pamiętajmy o tych, którzy oddali życie za nas i naszą wolność nie tylko dnia 11 listopada, ale każdego dnia w roku. Dziękujmy im za to rzetelnie wykonując codzienne czynności, obowiązki służbowe.  Podkreślają to słowa Józefa Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.” Zawołajmy więc głośno „Wiwat Niepodległa!” i cieszmy się z wolnej Ojczyzny, bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami i mieszkamy w Polsce.

Joanna Kuźnia

Golejewko, zdjęcia: Archiwum OKiR-u w Pakosławiu

Pakosław, zdjęcia: Archiwum OSP Gminy Pakosław