Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

"Były skrzypki , były dudki..." - 40-lecie działalności Regionalnego Zespołu "Chojnioki"

Były skrzypki, były dudki, które pięknie i wesoło grały. Tańcowali i śpiewali, a my  ich mocnymi brawami nagradzaliśmy …

OBCHODY JUBILEUSZU 40-LECIA DZIAŁALNOŚCI REGIONALNEGO ZESPOŁU „CHOJNIOKI”

Dnia 04.11.2017 r. w Domu Kultury Chazackiej w Chojnie odbyło się gminne wydarzenie kulturalne - uroczyste obchody Jubileuszu  40 - lecia działalności artystycznej Regionalnego Zespołu „Chojnioki”.
Obchody jubileuszowe rozpoczęły się w kościele parafialnym w Golejewku, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta w intencji żyjących i zmarłych członków Regionalnego Zespołu „Chojnioki”. Dalsze uroczystości miały miejsce w Domu Kultury Chazackiej w Chojnie, gdzie przywitani zostali zaproszeni goście, m.in. : starosta Powiatu Rawickiego – Pan Adam Sperzyński, wójt Gminy Pakosław – Pan Kazimierz Chudy, przewodniczący Rady Gminy Pakosław – Pan Mirosław Biechowiak, dyrektorzy szkół, przedszkoli, członkowie rady sołeckiej oraz opiekun  wsi Chojno, przedstawicielki Stowarzyszenia „Chojnianki”, sponsorzy, sympatycy, byłe członkinie i akordeoniści Zespołu „Chojnioki”. Gościliśmy także zespoły, które od wielu lat współpracują z naszymi Jubilatami, a były to: Zespół Biskupianie, Zespół Borkowiacy oraz Zespół Studzianna. Po powitaniu gości, kierownik Regionalnego Zespołu „ Chojnioki” – Pani Elżbieta Turbańska złożyła sprawozdanie z działalności zespołu, po czym Jubilaci zaprezentowali się na scenie. Sobotni wieczór był okazją do złożenia życzeń i podziękowań naszym Jubilatom za trud pracy włożony w krzewienie folkloru w naszej gminie, ale nie tylko. W dalszej kolejności uroczystości wystąpiły Małe Chojnioki, Zespół Biskupianie, Zespół Borkowiacy oraz Zespół Studzianna. 
Po licznych owacjach mogliśmy obejrzeć prezentację multimedialną obrazującą bogaty dorobek artystyczny zespołu , czyli liczne występy, podróże, spotkania przy nutach folkloru, nowo poznane osoby, współpracę z instytucjami i innymi zespołami, zdobyte nagrody, dyplomy i wyróżnienia. Swój udział w obchodach Jubileuszu miały także Młode Chojnioki, które Pani Elżbieta Turbańska nazywa perełką zespołu. I tak się stało, ta perełka zabłysnęła  nam na scenie i udowodniła, że historia Regionalnego Zespołu „Chojnioki” nigdy nie zaginie lecz będzie wciąż żywa. Na zakończenie części artystycznej wystąpili ponownie Jubilaci, tym razem z przyśpiewkami chazackimi, które znalazły się w wydanym na tę okazję Śpiewniku Regionalnego Zespołu „Chojnioki” prezentującym dorobek muzyczny zespołu. (Jego wydanie wsparto ze środków finansowych budżetu Powiatu Rawickiego oraz Ośrodka Kultury i Rekreacji w Pakosławiu.)
Dziękujemy wszystkim członkom zespołu za tak ważną w dzisiejszych czasach dbałość o lokalną  kulturę i tradycję. Mamy nadzieję, że repertuar zespołu będzie nadal umiejętnym połączeniem niezwykle pięknego polskiego folkloru w barwne i emocjonujące widowisko sceniczne.

                                             Agnieszka Jeziorska