Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

PODSUMOWANIE 2018 ROKU

Podsumowanie sezonu Regionalnego Zespołu „Chojnioki”

„Muzyka i śpiew jest bowiem jednym z najsilniejszych i najbardziej bezpośrednich wyrazów geniuszu narodowego. Muzyka, która czerpie swą treść z przebogatego folkloru polskiego, decydować będzie o narodowym i swojskim charakterze naszej kultury” – to cytat z anonimowej książki pt. „Problem upowszechniania wartości kulturalnych” wydanej w 1938 roku w Warszawie przez Biuro Studiów i Planowania prawicowego Obozu Zjednoczenia Narodowego (Ozon). W Gminie Pakosław od ponad 40 lat obyczaje i wartości ludowe podtrzymuje Regionalny Zespół „Chojnioki”.

W Centrum Kultury Chazackiej w Chojnie, dnia 13 lutego 2019r., odbyło się spotkanie podsumowujące działania Zespołu w 2018r. Grupy „Małych Chojnioków”, „Młodych Chojnioków” oraz Regionalny Zespół „Chojnioki” zaprezentowały przybyłym gościom swoje umiejętności. Krótkie sprawozdanie przedstawiła Kierownik – Pani Elżbieta Turbańska. W kilku słowach podziękowała za współpracę i wsparcie sympatykom Zespołu, a także poprosiła o dalszą pomoc. Pożegnano również po 18 latach instruktora tańca Pana Rafała Chamiołę, a powitano nową opiekunkę - Panią Karolinę Łukowiak. Gratulacje Zespołowi za krzewienie kultury ludowej i poświęcony czas złożyli Wójt Gminy Pakosław – Pan Piotr Skrzypek, Przewodnicząca Rady Gminy Pakosław – Pani Elżbieta Łakoma oraz pozostali zaproszeni goście. Nie zabrakło wspólnego śpiewania i tańców oraz walentynkowych słodkości.

Przedstawiciele Ośrodka Kultury i Rekreacji w Pakosławiu również dziękują Regionalnemu Zespołowi „Chojnioki” za współpracę i cieszymy się, że wspierając działalność Zespołu możemy również choć w małym stopniu dbać o kultywowanie historii i tradycji ludowej naszego regionu. Tradycje warto szanować i pielęgnować, by czuć jedność ze swoim narodem, krajem, rodziną, zachować swoją tożsamość narodową oraz zachować dla przyszłych pokoleń to, co wyróżnia ten piękny region od innych. Imprezy organizowane przez naszą instytucję oraz Gminną Bibliotekę Publiczną w Pakosławiu – dzięki Państwa występom zawsze nabierają barw i uroczystego charakteru.

Joanna Kuźnia