Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

XIV edycja Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!”

Czcionka:

XIV edycja Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!”

W dniach 8-15 maja 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pakosławiu oraz w Filii Bibliotecznej w Chojnie odbyła się XIV edycja programu Tydzień Bibliotek. Jego głównym celem było podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
            Tegorocznym obchodom  Tygodnia Bibliotek  towarzyszyło hasło -  „Biblioteka. Oczywiście!”. Z okazji święta bibliotek zaprosiliśmy do naszych placówek przedszkolaki oraz młodzież szkolną wraz z opiekunami. W GBP w Pakosławiu dla  najmłodszych z Przedszkola w Pakosławiu czytała Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej  - Pani Dorota Matuszak oraz pracownik Ośrodka Kultury i Rekreacji w Pakosławiu – Pani Joanna Kuźnia. Głośne czytanie nakierowane było na opowiadania o zwierzętach i połączone z pogadanką o zwierzakach. Dzieci aktywnie uczestniczyły w tych spotkaniach, chętnie opowiadały o domowych zwierzątkach. W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek zaprosiliśmy do pakosławskiej biblioteki także uczniów ze Szkoły Podstawowej w Pakosławiu. Klasy trzecie miały okazję poznać Pana Włodzimierza Ranoszka, przewodnika i autora kilku książek, który na spotkaniu z uczniami ukazał  walory Doliny Baryczy. Spotkanie wzbogacone zostało o prezentację multimedialną, legendy oraz grę na lirze. Podczas Tygodnia Bibliotek nie brakowało także warsztatów, tym razem były to warsztaty z filcowania. Pod okiem instruktorki – Pani Alicji Gniazdowskiej uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej w Pakosławiu szyli sowy. Efekt końcowy był fantastyczny. Przy okazji spotkań w bibliotece, uczniowie uczestniczyli w spotkaniu pt. „Na wszelki wypadek” – było to spotkanie dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy, a jego odbiorcami byli uczniowie klasy V. Komendant Gminny OSP w Pakosławiu – Pan Robert Panek przybliżył  najważniejsze zasady udzielania pierwszej pomocy, a uczniowie mieli okazję zdobytą wiedzę wykorzystać w praktyce. Przez moment w Tygodniu Bibliotek nasza biblioteka stała się teatrem, a to za sprawą aktorów z Teatru Edu Artis, którzy przybyli do nas z przedstawieniem teatralnym pt. „Tajemnica starej szafy”. Jak na teatr przystało była scena, aktorzy, widownia ( uczniowie klasy I i dwóch klas II), oklaski. Spotkanie to sfinansowała Rawicka Biblioteka Publiczna jako biblioteka powiatowa. Na zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek w pakosławskiej bibliotece odbyła się lekcja biblioteczna skierowana do uczniów klasy VI.
Tydzień Bibliotek w Filii Bibliotecznej rozpoczęliśmy odwiedzinami uczniów kl. III Szkoły Podstawowej w Chojnie, którzy wzięli udział w lekcji bibliotecznej. Dzieci zapoznały się ze znaczeniami popularnych powiedzeń. Jako pomoc dydaktyczna posłużyła nam książka Grzegorza Kasdepki  pt. „Co to znaczy... 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń”. W następnym dniu bibliotekę odwiedzili uczniowie kl.VI, którzy pod kierunkiem Pani Alicji Gniazdowskiej wykonali z filcu serduszka dla mamy. Natomiast uczniowie kl. V uczestniczyli w spotkaniu z Panem Włodzimierzem Ranoszkiem, przewodnikiem turystycznym, regionalistą, autorem prawie 30 różnych przewodników po Dolinie Baryczy, Dolnym Śląsku i Wielkopolsce. Zaproszony gość przekazał dzieciom wiele ciekawych informacji o Dolinie Baryczy, spotkanie uatrakcyjnił prezentacją multimedialną oraz grą na lirze korbowej. Dzieciom z przedszkola i uczniom kl. I  Szkoły Podstawowej w Chojnie bajki w bibliotece czytała Pani Janina Wojtyczka, wieloletnia nauczycielka Szkoły Podstawowej w Chojnie. W podziękowaniu za piękne czytanie dzieci wręczyły pani Jance laurkę, a w zamian otrzymały słodką niespodziankę. Na zakończenie obchodów Tygodnia Bibliotek dzieci kl. IV zapoznały się z zasadami pierwszej pomocy. Cenne informacje przekazali dzieciom : Pan Robert Panek – Komendant Gminnego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej w Pakosławiu oraz Pan Wacław Organistka - druh OSP w Chojnie ale także strażak Państwowej Straży Pożarnej w Rawiczu. Dziękujemy dzieciom, młodzieży, nauczycielom oraz zaproszonym gościom za odwiedziny i skorzystanie z oferty Tygodnia Bibliotek.
Chcemy,  by  biblioteka postrzegana była przez ludzi jako instytucja na trwale wpisana w pejzaż kulturowy, zatem hasło "Biblioteka. Oczywiście!" miało wzmocnić ten przekaz. Hasło odpowiada także na pytanie „Jaka instytucja pozwala zaspokoić różnorodne potrzeby w zakresie uczestnictwa w kulturze?". Zmieniające się bowiem funkcje bibliotek  w ostatnich latach pozwalają na zwiększenie zakresu działań biblioteki publicznej; można w niej nie tylko czytać i obcować z książką, ale też obejrzeć wystawę czy film, nauczyć się języka, spotkać z przyjaciółmi, śpiewać, poznać nowoczesne technologie oraz zdobyć wszelkie potrzebne informacje i partycypować w jej (biblioteki) działaniach. Biblioteka to taka przestrzeń dla czytelnika w każdym wieku, każdego wyznania i koloru skóry, gdzie może się w pełni realizować w zakresie edukacji kulturalnej i uczestnictwa w kulturze.

                                                                             Agnieszka Jeziorska

                                                                             Elżbieta Hauza