Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

CZYTALIŚMY "WESELE" STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO


„Miałeś, chamie, złoty róg, Miałeś, chamie, czapkę z piór: Czapkę wicher niesie, Róg huka po lesie, Ostał ci się ino sznur, Ostał ci się ino sznur”…

Stanisław Wyspiański „Wesele”


                                           CZYTALIŚMY „WESELE” STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego czytano w ponad 2 tysiącach miejsc w Polsce i na całym świecie – w 63 miejscach i w 26 krajach. Dnia 1 września 2017 roku czytano także w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pakosławiu.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa oraz Quo vadis Henryka Sienkiewicza.  W tym roku zaprosiliśmy Państwa do wspólnego czytania „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Dnia 1 września 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pakosławiu wspólnie czytaliśmy  Dramat w trzech aktach, najsłynniejszy  utwór Stanisława Wyspiańskiego, który  powstał na kanwie autentycznego wydarzenia – wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. "Wesele to nie jest takie pokazywanie problemów Polski w sposób zdecydowanie jasny, to nie jest dyktowanie nikomu tego, co ma myśleć o sytuacji w Polsce. Wesele jest utworem, który pozwala na szeroką interpretację i ono właśnie budzi, budziło i zapewne będzie budzić w przyszłości, dyskusję na temat Polski" - powiedział prezydent Andrzej Duda. Piątkowy wieczór był wyjątkowy. Gościliśmy w pakosławskiej bibliotece Panią Sabinę Klak – poetkę, która od 2001 roku mieszka w Lesznie, a związana jest z Gminą Pakosław. Poezja Pani Sabiny Klak znacznie wzbogaciła kulturalnie nasze spotkanie przy lekturze „Wesela”. Mieliśmy okazję wysłuchać kilku Jej utworów m.in.: „Wczoraj”, „Przepraszam”, „Polska”, „Przyjaciel”, „Gdybyś”, „Dwoje zagubionych”, „Zaorle”. Licznie przybyli goście uczestniczyli także w przepięknym koncercie w wykonaniu zespołu „MUS Trio”. Doświadczyliśmy jak piękna jest poezja śpiewana, poczuliśmy jej przekaz, głębię i pozostawioną po sobie zadumę…

Bardzo dziękuję Wszystkim, którzy włączyli się w tegoroczną odsłonę Narodowego Czytania. Wierzę, że wspólnie propagowaliśmy bogactwo polskiej literatury popularyzując  czytelnictwo, a tym samym wzmocniliśmy naszą narodową tożsamość.
Agnieszka Jeziorska


 

 

BIP

Imieniny

Zegar

KATALOG on-line