Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

FERIE W BIBLIOTECE?DLACZEGO NIE!

FERIE W BIBLIOTECE? DLACZEGO NIE!

Ferie zimowe to wyczekiwany czas przez każdego ucznia. Jest to okazja do relaksu po ciężkiej pracy przez cały semestr oraz do nabrania energii do dalszej nauki.

Okres zimowy to świetny moment na rozwijanie pasji do sportów zimowych. Jazda na nartach czy łyżwach to rewelacyjny pomysł na spędzenie ferii, zadbanie o zdrowy i aktywny wypoczynek oraz okazja do spróbowania czegoś nowego. Wszystko wydaje się takie proste, jednak do końca takie łatwe nie jest, ponieważ …
Co w przypadku gdy zimy nie ma? Zamiast śniegu pada deszcz, a temperatury są wiosenne? Warto znaleźć sposób na to, by skorzystać z innej formy relaksu, jaką oferuje na przykład biblioteka czy ośrodek kultury. I tak właśnie się stało. Bogata oferta zajęć zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną oraz Ośrodek Kultury i Rekreacji w Pakosławiu spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Każdy mógł wybrać coś dla siebie. Nie zabrakło zajęć dla fanów gier planszowych, w które graliśmy pierwszego dnia ferii. Dzieci poznały zasady gry fair-play oraz zdobyły umiejętność pracy w grupie. O tym, że recykling stał się ostatnio bardzo modny nie trzeba nikogo przekonywać. Dostrzegamy wokół nas wiele przykładów tego, że można wykorzystać coś starego, zużytego na potrzeby zrobienia czegoś nowego. I tak podczas kolejnego spotkania wykonywaliśmy wyrollowane potworki i papierowe stworki. Pomysłowość dzieci przerosła nasze oczekiwania. Pogadanka na temat segregacji śmieci pokazała nam, że dzieci mają ogromną wiedzę w tym temacie i potrafią ją wykorzystać w praktyce. Podczas zajęć w bibliotece obowiązkowo znalazły się zajęcia z książką. Dzieci wysłuchały przygód Stasia Pętelki, który wybrał się na ferie do lasu. Bajkę przeczytała Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Pakosławiu – Pani Halina Kusz. Ponadto rozwiązywaliśmy kalambury dotyczące bajek, a na zakończenie tego spotkania dzieci obejrzały kilka bajek, m.in.: „ Wilka i zająca” oraz przygody „Maszy i niedźwiedzia”. Nawet dorośli zaangażowali się w ten bajkowy seans. Ostatniego dnia postanowiliśmy pobudzić naszą wyobraźnię i przystąpiliśmy do układania wierszy o zwierzakach. Oj działo się, działo i śmiechu nie brakowało. A co powstało? Oto wierszyk, który ułożyły dzieci : 
"W zoo mieszkała mała małpka,
Którą zjadła kaczka. 
Kaczka się najadła i od śmiechu padła.
Przyszła do niej pirania i zagrała na organach.
Zauważył to pan żuk i ze strachu zemdlał BUCH!
Później przyszedł wielki słoń i zaśpiewał gość.
Do zoo wpadła także gąska i zagrała na dwóch trąbkach. 
Zegar tykał tyk, tyk, tyk,
Na co wnerwił się pan byk.
Przygalopowały piękne konie
I zdziwiły się trzy słonie.
Taka to historia w zoo
I spodoba się na sto".
 (Gratulujemy!!!)

Dzieci bardzo dobrze znają zwierzęta. Test na znajomość odgłosów, jakie wydają zwierzaki, zdały znakomicie, zagadki o zwierzakach rozwiązały na szóstkę. Ponadto poznawaliśmy ślady, jakie pozostawiają po sobie zwierzęta. Niespodzianką tego dnia była wizyta zootechnika – Pani Pauliny Wawrzyniak, która opowiedziała dzieciom o swojej pracy i przygotowała dla nich kilka zadań. Było to miłe spotkanie, które wzbogaciło naszą wiedzę na temat tego zawodu.  I tak upłynęły nam nasze spotkania podczas ferii. Każdego dnia było wspaniale. Dziękujemy za Waszą obecność. My, jako organizatorzy, bardzo cieszymy się z tego, że nie spadł śnieg, ponieważ wybraliście spotkania z nami, a nie zimowe przygody. Nie pozwólcie sobie na nudę w ferie! Nawet jeśli nie macie możliwości skorzystania ze stoków, lodowiska czy zajęć hobbystycznych pamiętajcie, że na tym świat się nie kończy. Biblioteka i ośrodek kultury zawsze przyjdą z pomocą.

Agnieszka JeziorskaImieniny

Zegar

KATALOG on-line