Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Być kobietą, być kobietą..

BYĆ KOBIETĄ, BYĆ KOBIETĄ…

Dzień Kobiet – coroczne święto obchodzone 8 marca od 1910 roku. Pierwszy dzień kobiet obchodzony był 28 lutego 1909r., ustanowiony przez Socjalistyczną Partię Ameryki po zamieszkach i strajkach w Nowym Jorku. Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.

Obecnie dzień 8 marca to czas, kiedy mężczyźni, starsi i młodsi, podążają do swoich mam, babć, żon, koleżanek z życzeniami, z kwiatami i z drobnymi podarunkami, by sprawić, aby tego dnia czuły się wyjątkowo. Ośrodek Kultury i Rekreacji w Pakosławiu oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Pakosławiu zaprosiły wszystkie chętne Panie do wspólnego świętowania już 7 marca 2019r. Na świetlicy wiejskiej w Białymkale, dzięki gościnności sołtys – Pani Elżbiety Głowacz, wszystkie przybyłe kobiety wysłuchały koncertu chóru „Rozśpiewane Sowy” pod dyrygenturą Pani Arlety Tysiak. W jednym z utworów zabrzmiało hasło spotkania: „Być kobietą, być kobietą…”, bo która z nas nie marzy o kilogramach biżuterii, kapeluszach, niespodziankach, podróżach lub listach i różach od wielbicieli? Kwiaty kochają wszystkie Panie i Panie kochają kwiaty, dlatego w drugiej części spotkania zaproponowaliśmy warsztaty z tworzenia kwiatów z krepy i bibuły. Dzięki kreatywności i zdolności powstały piękne bukiety złożone z kolorowych dzieł: storczyków, bratków, goździków… Nie zabrakło drobnych prezencików i życzeń oraz słodkich niespodzianek.

Marzec wyjął grosik srebrny,
Teraz będzie mu potrzebny.
Do kwiaciarni marzec pobiegł,
Kupić bukiet na Dzień Kobiet.

Z okazji Dnia Kobiet Wszystkim Dziewczynom, Nastolatkom, Kobietom życzymy: gorącej filiżanki kawy, którą ktoś dla Was zrobi, nieoczekiwanego telefonu od starego przyjaciela, zielonych świateł na Waszej drodze oraz radości z małych spraw, które ucieszą na co dzień.

Joanna Kuźnia

 

Imieniny

Zegar

KATALOG on-line