Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Pamiętajmy o tych, którzy zginęli podczas II wojny światowej...

Utworzono dnia 18.07.2018

Pamiętajmy o tych, którzy oddali swoje życie podczas II wojny światowej…

OBCHODY DNIA WALKI I MĘCZEŃSTWA WSI POLSKIEJ

Dnia 12 lipca 2018r., w Centrum Kultury Chazackiej w Chojnie,  oddaliśmy cześć wszystkim, którzy poświęcili swoje życie w obronie naszej ojczyzny podczas II wojny światowej. Organizatorami wydarzenia był Powiat Rawicki, Wójt Gminy Pakosław, Ośrodek Kultury i Rekreacji w Pakosławiu oraz Zarząd Gminny PSL w Pakosławiu.

Data 12 lipca została wybrana nieprzypadkowo. To wtedy właśnie nastąpiła tragiczna pacyfikacja Michniowa w 1943 r. Symbolem walki i męczeństwa mieszkańców polskiej wsi  jest właśnie Michniów. Jest to mała, malownicza wieś w sercu Gór Świętokrzyskich. Miejsce naznaczone śmiercią, okrutną hitlerowską zbrodnią. To tam w 1943 roku Niemcy wymordowali ponad 200 osób, spalili domostwa, wieś zrównali z ziemią. Swąd palonych ciał, upiorny krzyk konających, jak zmory przeszłości powracają i budzą mieszkańców do dziś. Na Kielecczyźnie to nie jedyna wieś, gdzie hitlerowcy dokonali pacyfikacji. Były ich dziesiątki, ale to właśnie Michniów, przez ogrom swojej tragedii, stał się symbolem męczeństwa wsi kieleckiej. Polska wieś została skazana przez Niemców na śmierć i zapomnienie. Podkreślić należy, że  wieś polska zawsze w najtrudniejszych momentach naszych dziejów stawała na wysokości zadania. Rolnicy udzielali pomocy wojennym uchodźcom i żołnierzom Wojska Polskiego. Pomimo ogromnego ryzyka i ofiar jakie ponosiła, ludność wiejska od zawsze odznaczała się największym bohaterstwem. Niestety, jej postawa nie była do tej pory należycie upamiętniona, a czasem wręcz zakłamywana. W uzasadnieniu do ustawy, politycy PSL chcieli podkreślić, że Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej został ustanowiony w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej. W hołdzie poległym i pomordowanym podczas II wojny światowej odbyły się w Centrum Kultury Chazackiej dwa koncerty. Pierwszym z nich był występ Zespołu Regionalnego „Wisła” z Wisły. Swoim śpiewem i tańcem górale z Wisły zachwycili przybyłych na tę uroczystość gości. Następnie mogliśmy posłuchać Regionalnego Zespołu „Chojnioki”, który na zakończenie zaprosilł do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Obchodom Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej towarzyszyła wystawa pt. „Dumni z Polski” oraz wystawa kartek patriotycznych i kotylionów, które wykonały dzieci ze szkół z terenu Gminy Pakosław  podczas tegorocznych obchodów Tygodnia Bibliotek.  Dziękujemy za obecność i wspólne uczczenie Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Pamiętajmy o tych, którzy oddali swoje życie broniąc naszej ojczyzny.
                                              Agnieszka Jeziorska

„Pieśń o Michniowie”

W niewielkiej izbie przy drodze „Ponury” rozkazy wydaje. Idą łącznicy po  domach skrzyknąć chłopców do boju.Nie będziesz Szwabie polskiej ziemi plugawił.Dosięgnie  cię kara za mordy i bezprawie.Już droga najeżona lufami karabinów. Czeka wśród nocy na wroga, plunie mu w twarz ołowiem. Lasy bitwę powtórzą. Pola opowiedzą zbożom. Zboża gruszom.Grusze kamieniom. Kamienie stodołom. Stodoły domom. Domy ludziom.Wiatr powierzy ptakom. Wtedy wieś dźwignie się…












 

BIP

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 57

W poprzednim tygodniu: 226

W tym miesiącu: 618

W poprzednim miesiącu: 497

Wszystkich: 56798

Imieniny

Zegar

KATALOG on-line