Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Pakosław zagrał w rytm serc Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Utworzono dnia 15.01.2018
Czcionka:

„Cokolwiek dobrego uczynimy naszemu bliźniemu,
zyskuje na tym nasza dusza." (A. Rosmini)

Pakosław zagrał w rytm serc Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Gmina Pakosław włączyła się w 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a serca mieszkańców otworzyły się na pomoc i wsparcie akcji. Fundacja WOŚP w tym roku zdecydowała, by pieniądze zebrane przez kwestujących zostały przeznaczone na wyrównanie szans leczenia noworodków na podstawowych oddziałach neonatologicznych, poprzez doposażenie ich w specjalistyczny sprzęt ratujący życie i zdrowie dzieci.

Organizatorzy z Gminy Pakosław zaplanowali wiele atrakcji na dzień 14 stycznia 2018r. (niedziela), by wyciągnąć mieszkańców z domów i zachęcić do wspólnej zabawy w szczytnym celu. Nad zalewem w Pakosławiu mogliśmy dopingować strażaków ochotników, których kąpiel w lodowatym zbiorniku wzbudziła podziw wszystkich obserwujących. Jak pomocny jest specjalistyczny sprzęt oraz wiedza i doświadczenie ratowników zaprezentowała jednostka OSP Pakosław, prezentując sprzęt ratownictwa wodnego. O posiadaniu otwartych do działania na rzecz innych sercach, przypomniała grupa „Włóczykijów znad Orli”, która przymaszerowała z kijami w rytm WOŚP nad zbiornik.

Następnie wszyscy zostali zaproszeni do Domu Strażaka w Pakosławiu, gdzie odbyły się główne wydarzenia. Na zmarzniętych czekała prawdziwa strażacka grochówka z kotła oraz kawa i słodka niespodzianka od Stowarzyszenia „Wsparcie dla Każdego”. Mogliśmy usłyszeć wiele ciekawych porad dot. ratownictwa medycznego, obejrzeć pokaz w wykonaniu OSP Chojno, a także spróbować swoich sił. Na temat zasad bezpieczeństwa informowali nas przedstawiciele KPP w Rawiczu. O swoich pasjach opowiedziały także uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach, prezentując techniki samoobrony oraz omawiając naukę w klasie o profilu zarządzania kryzysowego oraz wojskowym. Nie obyło się bez chwil zadumy i wzruszenia. Gościem pakosławskiego finału był p. Marek Ostrowski, który podczas pogadanki pt. „KU PRZESTRODZE”, opowiedział o swojej walce po nieszczęśliwym wypadku i wsparciu najbliższych. Na zakończenie byliśmy świadkami pokazu ratownictwa technicznego w wykonaniu OSP Pakosław. Nie mogło również zabraknąć światełka do nieba.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy choć w najmniejszym stopniu wsparli przedsięwzięcie lub pomogli w kwestiach organizacyjnych. „Zrobiliśmy krok w dobrym kierunku i działaliśmy w szczytnym celu”- podkreśla Komendant OSP – p. Robert Panek, koordynator działań i prowadzący imprezę. Oby takich wydarzeń i przejawów wsparcia dla potrzebujących było jak najwięcej. Nigdy nie wiadomo, co nam się w życiu jeszcze przydarzy, czy nie będziemy potrzebować pomocy lub ktoś z naszego najbliższego otoczenia.

Joanna Kuźnia