Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

CZAS NA ZBIORY WARZYW I OWOCÓW

Utworzono dnia 15.09.2017

„Jesienią, jesienią
Sady się rumienią..” (M.Konopnicka)

CZAS NA ZBIORY OWOCÓW I WARZYW

Nadszedł czas zbioru wielu owoców i warzyw. We wrześniu zbieramy późniejsze odmiany śliw, jeżyny, czy wczesne odmiany winorośli z uprawy gruntowej. Zaczynamy także zbierać jesienne odmiany jabłek i gruszek.

„ …Pójdę ja do gruszy,
Nastawię fartuszka,
Może w niego spadnie
Jaka śliczna gruszka!...” (
M. Konopnicka, fragment wiersza „Jesienią”)

Piękne i okazałe gruszki wpadły do fartuszka mieszkanki Pakosławia – p. Walentyny Minickiej. Gigantyczne owoce, które zebrała w przydomowym ogrodzie kuszą zapachem i przepysznym smakiem. Największy z okazów ważył prawie 1 kg. Wartości odżywcze i właściwości gruszek doceniane są od wieków. Już w starożytności przygotowywano z nich napar, który okazywał się pomocny przy przeziębieniach, gorączce i uporczywym kaszlu. Pieczone owoce stosowano w dolegliwościach trawiennych, natomiast smażone ku wzmocnieniu organizmu.

W artykułach i na stronach internetowych możemy znaleźć opinie na temat tego i innych owoców oraz warzyw. Naukowcy polecają gruszki przede wszystkim ze względu na ich wpływ na poprawę pracy mózgu i tarczycy. Podkreślają, że jako jedne z nielicznych owoców, gruszki zawierają jod, który to właśnie pozytywnie wpływa na funkcjonowanie naszej tarczycy. Bogate są także w: witaminy, makroelementy (fosfor, wapń, magnez, potas, sód) oraz mikroelementy (jod, miedź, żelazo).
Gruszki wykorzystywane są w niejednym daniu, medycynie, dodawane do kosmetyków i perfum. Spotkać możemy je także w wierszach, związkach frazeologicznych i przysłowiach, np. „ni z gruszki, ni z pietruszki”, „nie zaśpi gruszek w popiele, kto rano bywa w kościele”, „wlazł na gruszkę, rwał pietruszkę” lub „obiecywać gruszki na wierzbie”. Znane są także przysłowia, które podpowiadają, jak sprawdzić dojrzałość owoców: „gdy nie padną trzęsione, nie trzeba rwać gruszek” czy „gdy osy obsiędą gruszkę, pewnie dojrzała już i słodka”. Owoc ten stał się również symbolem wsi, co możemy dostrzec w określeniu urlopu wypoczynkowego spędzonego na wsi - wczasy pod gruszą.

Gratulujemy p. Walentynie Minickiej pięknych okazów oraz życzymy przepysznych zapraw.
Joanna Kuźnia

BIP

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 55

W poprzednim tygodniu: 145

W tym miesiącu: 453

W poprzednim miesiącu: 658

Wszystkich: 57291

Imieniny

Zegar

KATALOG on-line